پس از ناکام ماندن اهداف تیم مذاکره کننده دولت برای متقاعد سازی تلگرام به انتقال سرورهایش به داخل کشور (که به نوعی ابتر ماندن مصوبه دولتی شورای عالی فضای مجازی بوده) مذاکراتی از سوی دولت با یک شرکت خارجی برای خرید نرم افزار پیام رسان پیشرفته و مشابه با تلگرام انجام شده است.

مدیران برخی پایگاه‌های و کانال‌هایی که بطور غیر مستقیم از طرف دولت حمایت می‌شوند، در حال تبلیغ گسترده نرم‌افزار پیام‌رسان Wispi هستند و مخاطبان خود را به عضویت در این نرم‌افزار دعوت می‌کنند.

به نظر می‌رسد در آینده نزدیک، در صورت لزوم انتقال از نرم‌افزار تلگرام، این ویسپی است که قرار است جایگزین آن شود. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که تیم رسانه‌ای دولت در تولید و توزیع پیام در تلگرام با شکست مواجه شده و حالا در نظر دارد با جوسازی پیرامون دستگیری مدیر برخی کانال‌های خبر، مخاطبان را به‌سمت فضای جدیدی منتقل کند.

اکانت‌ها و کانال‌های اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری، از دو ماه پیش در این نرم‌افزار از آغاز فعالیت خود در آینده نزدیک خبر داده‌اند.

شروط دولت در این مذاکره که با شرکت "wispi" انجام شده است، انتقال 50 درصد از داده ها و سرور آن به داخل کشور، ایجاد تماس تلفنی رایگان، تعهد برای دادن اشراف صد در صدی به ارگان های دولتی برای رصد فعالان، ادمین کانالها و گروهای تشکیل شده در این نرم افزار و دسترسی های نامحدود به چت های افراد تاثیر گذار در این فضا بوده است.

دولت برای اثبات حسن‌نیت خود، 80میلیارد تومان به عنوان پیش پرداخت به شرکت سازنده این نرم افزار پرداخت کرده و با توجه به مبلغ قرار داد، می توان از آن به عنوان تصمیم جدی دولت در این زمینه یاد کرد.

احتمال آن است که در برهه انتخابات تلگرام فیلتر و یا لااقل اختلال اندازی عمدی بر روی سرور آن برای کوچ اجباری مردم به این نرم افزار رخ دهد.


در این شایعات، انگیزه‌ی مذاکره‌ با پیام‌رسان خارجی را مسدود کردن تلگرام بیان کرده‌‌اند. در اطلاعیه‌ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمده است:

ضمن عرض تبریک سال نو خدمت هموطنان گرامی و آرزوی سالی خوش و پرنشاط برای هم‌میهنان عزیز، در چند روز گذشته اخباری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر مذاکره وزارت ارتباطات با یک سرویس پیام‌رسان خارجی و پرداخت مبلغ هشتاد میلیارد تومان به آن شرکت در ازای انتقال سرور به ایران و سپس مسدود سازی تلگرام، مطرح شده است. 
ضمن تکذیب این خبر، اعلام می‌دارد‌، سیاست حمایتی دولت از پیام‌رسان‌های بومی شفاف و برای همه یکسان بوده و در خصوص تعامل با سرویس دهندگان بین‌المللی نیز تا‌کنون هیچ مذاکره‌ای از سوی وزارت ارتباطات با پیام‌رسان مذکور انجام نشده است. 
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن استقبال و حمایت از فعالیت بخش‌های خصوصی در حوزه پیام‌رسان‌ها، همواره بر تحقق حقوق شهروندی در این حوزه و امکان دسترسی آزاد به اطلاعات برای همه مردم تأکید دارد.


قابلیت های برنامه:

  • - امکان برقراری تماس های صوتی با بیش از ۴۰ کشور دنیا به صورت رایگان و بقیه کشور ها با هزینه پایین!
  • - امکان برقراری تماس با دیگر گوشی ها یا خط هایی که از این برنامه استفاده نمیکنند و یا اینترنت ندارند!
  • - امکان ارسال پیام برای کسانی که از این برنامه استفاده نمیکنند با هزینه کم
  • - امکان ارسال استیکر ها و انیمیش های جالب و زیبا
  • - امکان ارسال  پیام های صوتی ، تصویری ، و نوشتاری در کوتاهترین زمان
  • - امکان ارسال پیام های خصوصی ، ساخت گروه ها توسط شما
  • - دارا بودن رادیوی اینترنتی با بیش از ده ها کانال ایرانی و خارجی
  • - امکان به اشتراک گذاشتن تصاویر ، ویدیو ها و لایک کردن یا کامنت گذاشتن
  • - و بسیاری قابلیت های دیگر


منبع: بسیج پرس - عصر ایران